Rafał Majka

Rafał Majka

18 sierpnia, 2020 0 przez admin

Rafał Majka to polski kolarz szosowy, zdobywca brązowego medalu igrzysk olimpijskich, które odbyły się w 2016 roku w Rio de Janeiro. Poza jego największym osiągnięciem na arenie światowej, Majka ma na koncie wygraną w Tour de Pologne w 2014 roku. To szczególnie wyjątkowe osiągnięcie, ponieważ kolarz został wtedy pierwszym Polakiem, który zdobył ten tytuł po włączeniu wyścigu do elitarnego cyklu World Tour. Co warto o nim wiedzieć?

Rafał Majka urodził się 12 września 1989 roku w Zegartowicach. Pierwsze kroki w sporcie stawiał pod okiem trenerów krakowskiego klubu WLKS Krakus Swoszowice. Ukończył Szkołę Mistrzostwa Sportowego o profilu kolarskim w Świdnicy, więc pasja do sportu dawała o sobie znać już od najmłodszych lat.

Chociaż Majka szykował się do Giro d’Italia już w 2012 roku, to wzięcie udziało uniemożliwiła mu kontuzja kolana. Na szczęście już rok później powrócił on do walki, co zaowocowało zajęciem 7. miejsca Giro d’Italia 2013.

Znany w środowisku kolarskim jako ,,góral”, Rafał Majka rozpoczął serię najważniejszych sukcesów od 3. miejsca w Giro di Lombardia w 2013 roku. Miejsce na podium zdobył również w klasyfikacji generalnej Vuelta a España. Zwyciężył w trzech etapach górskich Tour de FRANCE w 2014 i 2015 oraz w Tour de Slovénie w 2017 roku.

Rafał Majka ma dużo osiągnięć, ale większość zna go jako olimpijczyka i zwycięzcę Tour de Pologne. Ponadto został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi w 2014 roku i Złotym Krzyżem Zasługi w 2016 roku. Majka wciąż stara się być coraz lepszy, co na pewno zaowocuje podczas kolejnych konkurencji kolarskich.