Michał Kwiatkowski

Michał Kwiatkowski

17 sierpnia, 2020 0 przez Redakcja

Michał Kwiatkowski jest polskim kolarzem szosowym, odnoszącym sukcesy na skalę światową. Urodzony 2 czerwca 1990 roku w Chełmży czempion obecnie jest zawodnikiem profesjonalnej, brytyjskiej drużyny Team Ineos, ale swoją karierę zaczynał pod opieką toruńskich trenerów z Pacific Toruń. Co warto wiedzieć o jego sukcesach?

Michał Kwiatkowski zaczął uprawiać kolarstwo w 2001 roku. Na pierwsze osiągnięcia trzeba było poczekać jakieś 6 lat. 2007 rok był szczególnie owocny dla Kwiatkowskiego. Został on mistrzem Europy juniorów w szosowym wyścigu ze startu wspólnego. Ponadto zajął 2. miejsce w mistrzostwach Europy juniorów w jeździe indywidualnej na czas i wygrał Wyścig Pokoju Juniorów oraz Wyścig Kolarski o Puchar Prezydenta Miasta Grudziądza. To jeszcze nie koniec, bo Michał Kwiatkowski w tym samym roku zdobył jeszcze między innymi mistrzostwo Polski juniorów w wyścigu szosowym ze startu wspólnego, 2. miejsce w wyścigu górskim i 3. miejsce w jeździe indywidualnej na czas.

Mocne wejście Kwiatkowskiego było zaledwie początkiem jego kariery. W 2013 roku Zajął 1. miejsce we Florencji, a w 2014 roku zdobył złoto w Ponferradzie podczas mistrzostw świata ze startu wspólnego. W tym samym miejscu udało mu się również wygrać brązowy medal w rywalizacji drużynowej na czas. Rok później w Richmond zdobył srebro, a w Bergen (2017) – brąz.

Michał Kwiatkowski jest nie tylko mistrzem świata, drużynowym mistrzem świata, mistrzem Europy i świata w kategorii juniorów, wielokrotnym medalistą mistrzostw Polski seniorów, olimpijczykiem i zwycięzcą Tour de Pologne i Tirreno-Adriático. To także laureat prestiżowej nagrody TVP Polonia w kategorii sport i osoba odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi przez prezydenta Polski.