Dieta wegetariańska: jadłospis tygodniowy – czy warto?

Dieta wegetariańska: jadłospis tygodniowy – czy warto?

22 września, 2022 0 przez Redakcja

Zdrowa dieta to recepta na zdrowie i dobre samopoczucie. Wykluczenie z jadłospisu niektórych produktów może pozytywnie wpłynąć na organizm. Jednym z nich jest mięso. Choć dieta wegetariańska budzi mnóstwo kontrowersji, wielu lekarzy poleca ją osobom, które chcą schudnąć. Sprawdźmy, czy przejście na nią to faktycznie dobry pomysł.

Dieta wegetariańska to nie tylko warzywa

Wiele osób błędnie zakłada, że przechodząc na wegetarianizm trzeba wykluczyć z diety większość ulubionych produktów. Nic bardziej mylnego! W przeciwieństwie do restrykcyjnego weganizmu, wegetarianizm zakłada usunięcie z jadłospisu tylko mięsa. Niektórzy wegetarianie nie mają nic przeciwko jedzeniu ryb czy owoców morza. Poza tym zmiana diety otwiera nas na nowe doznania. Jeśli wcześniej podstawą naszej diety były schabowe, teraz możemy kosztować nowości – ryb gotowanych na parze, jajek w różnych odsłonach oraz smacznych owsianek na słodko i wytrawnie. A co ze składnikami odżywczymi? Każdy z nas potrzebuje białka. Jednak mięso nie jest jego jedynym źródłem. Znajdziemy je również w soi, cieciorce, roślinach strączkowych, a także w jajach i rybach, które dodatkowo zawierają cenne kwasy omega-3 i omega-6 oraz zdrowe tłuszcze.

Dieta wegetariańska – jadłospis tygodniowy od dietetyka

Choć z pozoru dieta bezmięsna może wydawać się prosta, zagraża jej rutyna. Bez odpowiedniej wiedzy na temat odżywiania łatwo o znudzenie i w rezultacie zrezygnowanie z nowego trybu życia. W takiej sytuacji przyda się pomoc dietetyka. Specjalista zadba, by nasza dieta wegetariańska miała jadłospis tygodniowy oparty na zdrowych, smacznych i ogólnodostępnych produktach. Co więcej, nie trzeba nawet iść do gabinetu, by nabyć taki plan. Na przykład na stronie https://www.sklep.bielskidietetyk.pl/dieta-wegetarianska dostępne są gotowe jadłospisy wegetariańskie opracowane przez doświadczoną dietetyczkę. Stosowanie się do zaleceń może zaprowadzić nas nie tylko do ,,lżejszego” życia, ale też lepszego samopoczucia. Dzięki temu odczujemy tylko pozytywne skutki stosowania diety wegetariańskiej.