Zenon Plech nie żyje

Zenon Plech nie żyje

25 listopada, 2020 0 przez Redakcja

Po raz kolejny w tym roku środowisko żużlowe pogrążyło się w żałobie. Dziś dotarła do nas informacja o śmierci Zenona Plecha, jednego z najwybitniejszych polskich reprezentantów w tej dyscyplinie. Miał 67 lat.

Zenon Plech był bez wątpienia legendą polskiego żużla. Wychowanek Stali Gorzów ma na swoim koncie wiele indywidualnych i drużynowych sukcesów. Ekipę z lubuskiego reprezentował przez siedem sezonów. W tym czasie dwukrotnie zdobywał Indywidualne Mistrzostwo Polski. W 1976 roku Gorzów zamienił na Gdańsk, gdzie występował do końca kariery. W barwach Wybrzeża trzykrotnie sięgał po Indywidualne Mistrzostwo Polski. Zenon Plech trzykrotnie wygrywał także turniej o Złoty Kask. Miało to miejsce w 1973, 1974 i 1978 roku.

Zenon Plech odnosił także sukcesy na arenie międzynarodowej. W 1973 i 1979 roku zdobywał medale Indywidualnych Mistrzostw Świata. Każdy z tych turniejów był rozgrywany na Stadionie Śląskim w Chorzowie. W 1973 roku 20-letni wówczas Plech zdobył brązowy medal. Sześć lat później zaś sięgnął po srebro, przegrywając tylko z Ivanem Maugerem. Po zakończeniu kariery Plech pozostał w żużlowym środowisku. W 2001 roku doprowadził polską reprezentację do drużynowego wicemistrzostwa świata. Prowadził także zespoły Stali Gorzów, Sparty Wrocław czy Polonii Bydgoszcz.

Fot. Wikimedia