Ryszard Szurkowski nie żyje. Najbardziej utytułowany polski kolarz miał 75 lat

Ryszard Szurkowski nie żyje. Najbardziej utytułowany polski kolarz miał 75 lat

1 lutego, 2021 0 przez Redakcja

Smutne informacje obiegły w poniedziałkowy poranek całą Polskę. W wieku 75 lat zmarł Ryszard Szurkowski – dwukrotny wicemistrz olimpijski w kolarstwie i czterokrotny zwycięzca Wyścigu Pokoju. Od ponad dwóch lat walczył o powrót do sprawności po ciężkim wypadku w amatorskim wyścigu.

Bohater, jakiego potrzebowaliśmy

Nie ma w Polsce kolarza, któremu udało się osiągnąć więcej niż Szurkowskiemu. W czasach swojego prime time miał w naszym kraju status półboga. Pojawienie się Szurkowskiego elektryzowało społeczeństwo. To dla niego wylegali na ulicę by dopingować go podczas Wyścigu Pokoju czy Tour de Pologne. To także dla niego pustoszały ulice, gdy wszyscy gromadzili się przed radioodbiornikami i telewizorami, by śledzić, jak mknie po tytuł Mistrza Świata w Barcelonie. Szurkowski dawał Polakom to, co wówczas było bezcenne. Ubarwiał szarą, komunistyczną rzeczywistość wynikami osiąganymi zarówno indywidualnie, jak i drużynowo.

To właśnie z drużyną Szurkowski dwukrotnie sięgał po srebro igrzysk olimpijskich. Miało to miejsce w 1972 i 1976 roku. Największy sukces w karierze odniósł we wspomnianej już wcześniej Barcelonie, gdzie razem ze Stanisławem Szozdą zdobyli dwa najcenniejsze krążki. Do indywidualnego złota Szurkowski dołożył także złoto w jeździe drużynowej na czas. Razem ze Stanisławem Szozdą, Tadeuszem Mytnikiem oraz Lucjanem Lisem nie pozostawili wówczas złudzeń reprezentacji ZSRR.

Legenda Wyścigu Pokoju i Tour de Pologne

Poza sukcesami na arenie międzynarodowej, Szurkowski zapisał się na stałe w historii dwóch polskich wyścigów kolarskich. Jako jedyny czterokrotnie wygrywał Wyścig Pokoju. Osiągnięcie to pobił dopiero w 2003 roku Steffen Wesemann. Miało to jednak miejsce w latach, gdy wyścig stracił już na znaczeniu. Szurkowski w Wyścigu Pokoju przejechał 89 etapów, z czego 52 w koszulce lidera. Poza tym „Bibi” jest także rekordzistą Tour de Pologne pod względem liczby wygranych etapów. 15 razy jako pierwszy przekraczał metę etapu, ale nigdy nie udało mu się triumfować w klasyfikacji generalnej.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez adam probosz (@adamprobosz)

Po zakończeniu kariery objął funkcję trenera reprezentacji narodowej. To pod jego okiem Lech Piasecki wygrywał Wyścig Pokoju, a następnie zdobył mistrzostwo świata, co dało mu przepustkę do zawodowego peletonu. Zasługą Szurkowskiego jest także srebro w drużynowej jeździe na czas w Seulu. W ostatnich latach pomagał także przy organizacji Tour de Pologne. Wciąż pozostawał aktywny sportowo, uczestnicząc w wyścigach dla amatorów-oldbojów. Podczas jednego z nich, w czerwcu 2018 roku w Kolonii, brał udział w bardzo groźnej kraksie. Szurkowski doznał w niej porażenia czterokończynowego. Przez cały czas walczył o powrót do sprawności. Pomagali mu w tym najbliżsi, przyjaciele oraz osoby ze świata sportu. Jego marzeniem było móc ponownie wsiąść na rower.