Kamil Stoch wygrywa 69. Turniej Czterech Skoczni! Dawid Kubacki na 3. miejscu!

Kamil Stoch wygrywa 69. Turniej Czterech Skoczni! Dawid Kubacki na 3. miejscu!

7 stycznia, 2021 0 przez Redakcja

Kamil Stoch po raz trzeci w karierze zdobył Złotego Orła za triumf w Turnieju Czterech Skoczni. W ostatnim konkursie 33-letni Polak nie miał sobie równych w każdej z rozgrywanych serii konkursowych na skoczni w Bischofshofen. Obok Stocha, na najniższym stopniu podium, zameldował się ubiegłoroczny triumfator, Dawid Kubacki.

Turniejowy rollercoaster

To był jeden z najlepszych Turniejów Czterech Skoczni w wykonaniu polskich skoczków. A jeszcze 28 grudnia nie byli oni pewni startu w noworocznej imprezie. Wszystko przez częściowo pozytywny wynik testu na koronawirusa Klemensa Murańki. Na szczęście powtórne badanie okazało się negatywne i biało-czerwoni mogli przystąpić do rywalizacji.

Dziś aż strach pomyśleć, ile straciłyby te prestiżowe zawody, gdyby podtrzymano decyzję o wykluczeniu całej naszej ekipy. W Oberstdorfie triumfował Karl Geiger, ale na drugim stopniu podium zameldował się Kamil Stoch. W noworocznym konkursie w Garmisch-Partenkirchen Polacy zaprezentowali się rewelacyjnie. Najlepszy okazał się Dawid Kubacki, Piotr Żyła zajął trzecie miejsce, czwarty był Kamil Stoch, a dziesiąty Andrzej Stękała. Świetną formę biało-czerwoni zaprezentowali także w Insbrucku. Tam pokaz siły zaprezentował Kamil Stoch. Skoczek z Zębu wygrał z dwunastopunktową przewagą nad drugim Anze Laniskiem. Trzeci był Kubacki, a czwarty tym razem Piotr Żyła.

Norweska psychika nie wytrzymała

Po tym konkursie na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej znaleźli się dwaj Polacy. Kamil Stoch miał 15,2 pkt przewagi nad Kubackim i 20,6 nad wielkim faworytem, Halvorem Egnerem Granerudem. Norweg przyjechał na turniej jako lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata i zwycięzca pięciu konkursów z rzędu. Jednak turniej nie szedł po jego myśli. Do konkursu w Innsbrucku przystępował co prawda jako lider, jednak słaby skok w pierwszej serii pozbawił go tej pozycji na rzecz Polaków. Norweg nie wytrzymał tego psychicznie i w wywiadzie niepochlebnie wypowiedział się na temat Kamila Stocha. Przyznał też m.in., że jest w stanie każdym z dwóch pozostałych skoków odrobić do naszego mistrza 10 pkt. Po fali krytyki Granerud zamieścił w mediach społecznościowych nagranie, w którym przeprosił za swoje zachowanie. Jednak niesmak pozostał.

Stoch w formie jest bezkonkurencyjny

W ostatnim konkursie w Bischofshofen Stoch nie pozostawił nikomu jednak złudzeń. 139 i 140 metrów pozwoliło Polakowi uzyskać notę powyżej 300 punktów. A Granerud? Norweg zagrał va banque i przed pierwszym skokiem obniżono mu rozbieg. Aby uzyskać dodatkowe punkty z tytułu skróconego rozbiegu, musiał uzyskać co najmniej 134 metry. Granerud skoczył jednak „tylko” 133 metry i po pierwszej serii tracił do Stocha kolejne 16 punktów. Ta nieudana zagrywka miała też dalej idące konsekwencje. Norweg przegrał bowiem w ten sposób z Dawidem Kubackim trzecie miejsce w klasyfikacji końcowej cyklu o zaledwie 0,4 punktu! Drugie miejsce w tym rankingu przypadło z kolei triumfatorowi z Oberstdorfu, Karlowi Geigerowi.

Fot.: Wikimedia Ailura, CC BY-SA 3.0 AT