Paweł Fajdek

Paweł Fajdek

15 sierpnia, 2020 0 przez Redakcja

Paweł Fajdek jest polskim lekkoatletą specjalizującym się w rzucie młotem. To najmłodszy w historii złoty medalista mistrzostw świata w swojej dyscyplinie, dlatego też jego historia jest szczególnie interesująca.

Paweł Fajdek urodził się 4 czerwca 1989 roku w Świebodzicach. Swój pierwszy sukces odniósł podczas Mistrzostw Świata Juniorów, które odbyły się w 2008 roku. Zajął wtedy 4. miejsce z wynikiem 75,31. To jednak był dopiero początek osiągnięć Fajdka w sporcie. Zaledwie rok później uczestniczył już w Młodzieżowych Mistrzostwach Europy, gdzie zajął 8. miejsce. Na pierwszy duży sukces nie trzeba było długo czekać. Paweł Fajdek zdobył w 2011 roku 1. miejsce w meczu młodzieżowców Polska-Niemcy. Do jego najważniejszych dokonań należy oczywiście zdobycie tytułu mistrza świata, co udało mu się aż czterokrotnie.

Pierwszy złoty medal w rywalizacji na światowym poziomie Fajdek uzyskał w 2013 roku w Moskwie. Następnie zdobywał złote medale kolejno w 2015 roku w Pekinie, w 2017 roku w Londynie i w 2019 roku w Doha. W międzyczasie polski mistrz w rzucie młotem wygrał mistrzostwa Europy w Amsterdamie w 2016 roku, igrzyska frankofońskie oraz Uniwersjadę – kilkukrotnie. Rekord życiowy Paweł Fajdek pobił w Szczecinie, rzucając młot seniorski o wadze 7,26 kg na odległość 83,93 m. Miało to miejsce w 2015 roku i zostało uznane za rekord Polski. Od tamtego czasu Fajdek nie zwalnia i jest żądny kolejnych sukcesów, z czego zadowoleni są kibice. Nie ma wątpliwości, że ten lekkoatleta doskonale rokuje.