Adam Kszczot

Adam Kszczot

14 sierpnia, 2020 0 przez Redakcja

Adam Kszczot jest polskim lekkoatletą, specjalizującym się w biegu na 800 m. Jego postać jest warta uwagi chociażby z uwagi na fakt, iż trzy razy z rzędu został mistrzem, a dwukrotnie wicemistrzem Europy. Ponadto wielokrotnie zdobył mistrzostwo w ojczystym kraju, pobijając rekord w biegu na 600 m, zarówno w hali, jak i na stadionie, oraz na 800 m w hali.

Adam Kszczot urodził się 2 września 1989 roku w Opocznie, a pierwsze sukcesy zaczął odnosić w 2007 roku, kiedy to zdobył brązowy medal na mistrzostwach Europy juniorów. Poza działalnością w świecie sportu, Kszczot jest absolwentem Politechniki Łódzkiej. W 2015 roku został uhonorowany przez mającego wtedy kadencję prezydenta Bronisława Komorowskiego Złotym Krzyżem Zasługi za działalność na rzecz rozwoju i upowszechniania sportu. Od 2017 roku prowadzi mowy motywacyjne, ale nie zawiesza swojej sportowej kariery.

Jeśli chodzi o osiągnięcia młodego lekkoatlety, to jakieś 11 razy zdobył on pierwsze miejsce w różnego rodzaju zawodach. Do najważniejszych należy złoty medal w halowych mistrzostwach Europy w 2011 roku w Paryżu, w 2013 w Göteborg oraz w 2017 roku w Belgradzie. W halowych mistrzostwach świata Adam Kszczot zdobył złoty medal w 2018 roku w Birmingham. Z kolei w mistrzostwach Europy zadebiutował trzy razy, zdobywając złoty medal kolejno w Zurychu, Amsterdamie i Berlinie. Na mistrzostwach świata niestety nie udało się jeszcze zająć pierwszego miejsca, ale za to dwukrotnie lekkoatleta przywiózł do Polski srebrny medal z Pekinu i Londynu. Adam Kszczot ma wiele osiągnięć i fani sportu liczą na to, że popisze się umiejętnościami jeszcze wielokrotnie, przynosząc dumę polskim kibicom.