Sztafeta kobiet 4×400 metrów

Sztafeta kobiet 4×400 metrów

20 sierpnia, 2020 0 przez Redakcja

Sztafeta 4×400 metrów to konkurencja lekkoatletyczna i jeden z dwóch rodzajów biegów sztafetowych. Wraz ze sztafetą 4×100 metrów rozgrywa się na międzynarodowych seniorskich zawodach lekkoatletycznych. Na igrzyskach olimpijskich, które odbędą się w Tokio w 2021 roku, w sztafecie kobiet 4×400 metrów reprezentować nas będą słynne Aniołki Matusińskiego. Poznajmy je bliżej.

Nazwa ,,Aniołki Matusińskiego” oczywiście wzięła się od trenera Aleksandra Matusińskiego, który prowadzi kobiety do zwycięstwa. W skład grupy wchodzi Iga Baumgart-Witan, Justyna Święty-Ersetic i Małgorzata Hołub-Kowalik. To trójka, którą najczęściej kojarzy się z tą nazwą, choć o pozycję czwartego Aniołka walczą też inne lekkoatletki. To między innymi Anna Kiełbasińska, Patrycja Wyciszkiewicz oraz Natalia Kaczmarek. Trener bardzo chwali sobie współpracę ze swoimi Aniołkami i wierzy, że razem osiągną wiele. Te ambitne młode kobiety podchodzą do sportu bardzo poważnie i planują zapisać się na kartach historii. Warto pokrótce opisać każdą z zawodniczek ,,żelaznej trójki”.

Zacznijmy od Igi Baumgart-Witan, która jest 31-letnią lekkoatletką specjalizującą się w biegu na 400 metrów. To srebrna i brązowa medalistka mistrzostw świata i mistrzyni Europy w sztafecie 4×400 metrów. Ma na koncie jakieś siedem złotych medali. Z Aniołkami zdobyła między innymi złoto na Uniwersjadzie (Tapej 2017) i na mistrzostwach Europy (Berlin 2018). Ponadto kobiety zajęły drugie miejsce na mistrzostwach świata (Doha 2019). W sukcesie czynnie uczestniczyła Justyna Święty-Ersetic, urodzona w 1992 roku młoda lekkoatletka. Justyna w 2018 roku została indywidualną mistrzynią Europy w biegu na 400 metrów i w sztafecie 4×400 metrów. Jeśli chodzi o jej rówieśniczkę Małgorzatę Hołub-Kowalik, to zdobyła ona wraz z pozostałymi Aniołkami brązowy medal na mistrzostwach świata w 2017 roku w Londynie.

Iga Baumgart-Witan, Justyna Święty-Ersetic i Małgorzata Hołub-Kowalik wraz z Patrycją Wyciszkiewicz, czyli lekkoatletką przez wielu uznawaną za czwartego aniołka, są rekordzistkami Polski z wynikiem 3:21,89, a wraz z Anną Kiełbasińską – polskimi finalistkami mistrzostw świata.