Maja Włoszczowska

Maja Włoszczowska

19 sierpnia, 2020 0 przez Redakcja

Maja Martyna Włoszczowska jest polską kolarką górską, wielokrotną mistrzynią Polski i Europy, dwukrotną wicemistrzynią olimpijską i złotą medalistką mistrzostw świata. Weźmie udział w igrzyskach olimpijskich, które będą miały miejsce w 2021 roku w Tokio. Co warto o niej wiedzieć?

Maja Włoszczowska urodziła się 9 listopada 1983 roku w Warszawie. Swoją karierę sportową rozpoczęła w 1997 roku, w klubie kolarskim KS Śnieżka Karpacz. Młoda Włoszczowska już wtedy wykazywała talent do kolarstwa, ponieważ wystarczyły jej zaledwie dwa lata, by w 1999 roku zdobyć tytuł mistrza Polski juniorów w kolarstwie górskim. Rok później trafiła do kadry narodowej, kiedy to zdobyła srebrny medal na Mistrzostwach Świata w Sierra Nevada. Maja Włoszczowska w 2004 roku mając zaledwie 21 lat zawalczyła na Igrzyskach Olimpijskich w Atenach, gdzie zajęła szóste miejsce. Kolarka jest obecnie w klubie Kross Racing Team, jednak w swojej karierze przewinęła się między innymi przez PTS CCC Piechowice.

Polska kolarka ma na swoim koncie mnóstwo sukcesów. Podczas igrzysk olimpijskich w 2008 i 2016 roku zdobyła srebro. Mistrzostwa Świata w kolarstwie górskim w Mont-Sainte-Anne (2010) również były dla niej szczęśliwym wydarzeniem, gdyż zajęła wtedy pierwsze miejsce, zdobywając złoty medal. Ponadto Włoszczowska dwukrotnie zdobyła złoto w mistrzostwach Europy w kolarstwie górskim (St. Wendel 2001, Zoetermeer 2009) i raz w mistrzostwach świata w maratonie (Lugano 2003).

Maja Włoszczowska poza karierą sportową jest absolwentką matematyki finansowej i ubezpieczeniowej Politechniki Wrocławskiej. Kolarka została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi, Orderem Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Została też uhonorowana srebrnym medalem Akademii Polskiego Sukcesu za wybitne osiągnięcia dla Polski w kolarstwie górskim i wielokrotnie nominowana do plebiscytu na Sportowca Roku.